خرید میخ

میخ از دیرباز یکی از موارد پر استفاده در ساخت محصولات و کاربردهای مختلف بوده است. هر چند که امروزه استفاده از پیچ متداول تر شده است اما هنوز هم در مغازه های ابزار فروشی خیلی از افراد برای خرید میخ مراجعه میکنند. شاید دلیل اصلی این امر این باشد که برای استفاده از پیچ معمولا نیاز به رولپلاک و دریل وجود دارد اما میخ با یک چکش یا هر شی دیگری برای کوبیدن قابل استفاده است.

 

انواع میخ از نظر اندازه

1. میخ سنجاقی (2 سانتی متر) که به میخ نجاری هم معروف هستند و بیشترین مصرف این نوع میخ در نجاری ها و صنایع چوبی است.

2. میخ ریز (3 و 4 سانتی متر)

3. میخ قالب بندی ( 5 و 6 سانتی متر) که بیشتر استفاده ساختمانی دارند.

4. میخ درشت (8 ، 10 ، 12 ، 15 و 20 سانتی متر)

انواع میخ از نظر جنس

میخ غیر فولادی (مفتولی یا آهنی) که مقاومت کمتری دارند و قیمت ارزان تری دارند. این نوع میخ ها حتی با وجود روکش گالوانیزه هم ممکن است در طولانی مدت و محیط های مرطوب ، زنگ بزنند.

میخ فولادی که دوام و مقاومت بالاتری نسبت به میخ آهنی دارد و به همین دلیل در صنایع بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

میخ پرچ

از میخ پرچ برای اتصال ورقه (ورق) های فلزی در کاربردهای صنعتی نظیر ساخت در و پنجره آلمینیومی استفاده می شود. میخ پرچ با قرار گیری در سوراخ بین دو قطعه و با استفاده از انبر پرچ مانند میخ کار میکند و دو قطعه رو به هم متصل می کند.

پرفروش ترین انواع میخ پرج دو نوع میخ پرچ ساده و میخ پرچ گل پهن می باشد. میخ پرچ ساده برای استفاده های معمولی و میخ پرچ گل پهم برای ایجاد اتصال پرچ با قطر و پهنای بیشتر، زمانی که سطح مقطع بیشتری برای قطعات نرم و شکننده مورد نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد.