کابل و تبدیل RCA – AV

کابل های معروف زرد، سفید و قرمز که معمولا با نام RCA شناخته می شوند برای کسانی که از ویدئو پلیرها استفاده می کردند، کاملا شناخته شده هستند. RCA که از دهه ۱۹۵۰ تا کنون استفاده می شود، زمانی پر طرفدارترین نوع رابط های صوتی و تصویری محسوب می شد. کابل قرمز و سفید برای انتقال صدا و کابل زرد برای انتقال تصویر استفاده می شود. البته کابل های RCA رایج به دو نوع کامپوزیت و کامپوننت تقسیم می شوند.

انواع کابل RCA

در کابل کامپوزیت (Composite) معمولا رنگ زرد برای ویدئو و قرمز و سفید (یا سیاه و سفید) برای کانال صوتی چپ و راست است. ویدئو منتقل شده از کابل RCA کامپوزیت، آنالوگ (غیر دیجیتال) می باشد. این سه کابل به کمک یکدیگر توانایی انتقال تصویر با رزولوشن ۴۸۰i یا ۵۷۶i را به همراه صدای استریو دارند.

کابل های RCA کامپوننت (Component) پیچیده تر هستند و توانایی انتقال تصاویر با کیفیت بالاتری را نسبت به کابل های کامپوزیت دارند. در این کابل ها سه پورت برای انتقال تصاویر و دو پورت برای انتقال صدا در نظر گرفته شده که باعث شده توانایی انتقال تصاویر با کیفیت بالا برای HDTV ها فراهم شود. معمولا رنگ های قرمز، سبز و آبی برای انتقال تصاویر و دو خط صوتی رنگ قرمز و سفید (یا سیاه) دارند. کابل های کامپوننت RCA توانایی انتقال ویدیوهای اچ دی و فول اچ دی (۴۸۰p، ۵۷۶p، ۷۲۰p، ۱۰۸۰p) و حتی بالاتر را دارند.

کابل های RCA امروزه همچنان برای اتصال کنسول های بازی، پخش کننده های خانگی (پلیر و ستاپ باکس)، دوربین های فیلمبرداری، دوربین های مدار بسته و… به تلویزیون یا نمایشگرها کاربرد دارند. هر چند که HDMI تقریبا در تمام دستگاه های جدید جایگزین RCA برای انتقال صدا و تصویر شده است.

تبدیل RCA

در کنار معرفی کابل های RCA، معرفی دو کابل تبدیل نه چندان پر کاربرد RCA هم خالی از لطف نیست. اولی کابل یک به سه تصویر می باشد که در یک طرف کابل، یک پورت شبیه کابل استریو AUX (سه خط) و در طرف دیگر سه پورت RCA قرار دارد. کابل یک به سه تصویری در هندی کم های قدیمی یا تلویزیون های کوچک مارشال استفاده می شود و با اتصال پورت شبیه پورت AUX به هندی کم، صدا و تصویر را از طریق RCA بر روی تلویزیون مشاهده کرد. توجه داشته باشید با وجود این که این پورت با پورت AUX شباهت ظاهری دارند ولی کاربردهای متفاوتی داشته و نمیتوان از پورت ۳٫۵ میلی متری صدا، خروجی تصویری گرفت!

دیگر کابل تبدیلی که شاید امروزه کاربرد چندانی نداشته باشد، کابل تبدیل S-Video به RCA است. بوسیله این تبدیل میتوانید تصویر آنالوگ کارت گرافیک های قدیمی یا دیگر دستگاه های دارای پورت S-Video را به پورت RCA تصویر تلویزیون وصل کنید. این تبدیل معمولا جهت انتقال تصویر از سیستم های قدیمی به تلویزیون کاربرد دارد.

بسیاری از ما کابل و تبدیل RCA – AV را دیده و می شناسیم زیرا بسیاری از تلویزیون، اسپیکر، بلندگو و کنسول های بازی که استفاده می شد و می شود از این کابل ها استفاده می کنند. این کابل های سه فیش می توانند صدا و تصویر را با کیفیت مناسبی انتقال دهند و در بسیاری از نمایشگر ها پورت های ورودی آن ها وجود دارد. دو کابل از این سه فیش برای انتقال صدا هستند و یک کابل برای تصویر وجود دارد. این سه کابل در کنار هم خروجی صدا و تصویر را می دهند ولی می توانید تنها از صدا یا تنها از تصویر آن نیز استفاده نمایید. این کابل ها در انواع اسپیکر، هدفون، تلویزیون، کنسول بازی، بلندگو، میکروفون و … مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورت در خواست برای راهنمایی بیشتر در خرید در چت آنلاین سایت پاسخ گوی سولات شما هستیم.