سی دی (CD) خام

سی دی یا CD مخفف کلمه COMPACT DISC (دیسک فشرده) یک ابزار برای ذخیره سازی داده ها می باشد. حال این داده ها می توانند اطلاعات کامپیوتری نظیر نرم افزار و بازی باشند یا دیتاهایی مانند موسیقی و فیلم. ایده ی ساخت سی دی از دیسک های گرامافون برداشته شده است. همانگونه که می دانید پس از جایگزین شدن نوار کاست ها به جای دیسک گرامافون، تا مدت زیادی از حافظه های دیسکی خبری نبود اما برای اولین بار در سال 1979 سی دی هایی تحت عنوان پخش کننده موسیقی ساخته شدند. (یعنی 17 سال قبل از ساخت دی وی دی برای اولین بار)

با این وجود سی دی ها به پخش این گونه از داده ها اکتفا نکرده و با پیشرفت تکنولوژی روز به روز کامل تر شدند؛ به گونه ای که بسیاری از شرکت های بازی سازی و نرم افزاری برای عرضه ی محصولات خود از این نوع ذخیره ساز استفاده می کنند. در این متن می خواهیم شما را با انواع سی دی، کاربردهای آن و نحوه خرید بهترین سی دی خام آشنا کنیم. چرا بعد از روی کار آمدن فلش مموری ها، حافظه های دیسکی هنوز جایگاه خود را کم و بیش حفظ کرده اند؟

فلش مموری ها اگرچه از لحاظ سرعت انتقال داده ها از CD سریع تر هستند اما در بسیاری از موارد نمی توان از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال در پخش و توزیع نرم افزار ها، موسیقی ها و بازی های ویدیویی نمی توان از فلش مموری استفاده کرد؛ زیرا هم برای آن شرکت به صرفه نیست و هم امکان چاپ کردن نام برند و مدل آن روی ذخیره ساز های یو اس بی وجود ندارد در حالی که بر روی سی دی ها امکان چاپ کردن طرح های گوناگون وجود دارد. از CD برای ذخیره کردن اطلاعات در مراکز آموزشی، بیمارستان ها (سونوگرافی و رادیولوژی)، تولید محتوای موسیقی و سینمایی و… استفاده می شود.

ویژگی های سی دی خام خوب

لوح های فشرده (CD) دارای یک سری ویژگی های خاص می باشند که ما را در تشخیص کیفیت سی دی و با اصالت بودن آن کمک می کنند.

  • یک CD خوب از لحاظ قطر باریک و در عین حال سنگین است؛ زیرا هر چقدر میزان فشردگی در دیسک ها بیشتر باشد، گویای مقاومت خوب آن در برابر خم شدن یا شکستن می باشد.
  • لبه ی سی دی می بایست صاف و عاری از هر گونه پلیسه باشد.
  • اگر دقت کرده باشید زمانی که در پشت صفحه ی سی دی ها نگاه می کنید تصویر خودتان را مشاهده می کنید و به زبان ساده تر پشت دیسک های CD مانند آینه عمل می کند. به هر میزان این صفحه آلومینیومی تیره تر باشد، کیفیت سی دی خام بالاتر است.
  • دقت کنید زمانی که می خواهید سی دی خام بخرید، پشت سی دی ها دارای سطحی زبر باشد.

راهنمای خرید سی دی خام

به سرعت چاپ شده بر روی سی دی ها نمی توان اعتماد کرد و به همین علت بهتر است از برندهای معتبر استفاده کنید. همچنین در هنگام رایت کردن سی دی در کامپیوتر خود، سرعت را کمتر از چیزی که روی سی دی می باشد تنظیم کنید. ظرفیت سی دی های موجود در بازار معمولا 74 دقیقه یا 650 مگابایت است اما CD هایی با 79 دقیقه و 59 ثانیه (80 دقیقه) یا همان 700 مگابایت در مارکت های مختلف وجود دارند. از آنجایی که خرید سی دی خام به صورت حضوری با دقت بیشتری صورت می گیرد، می توانیم با انتخاب برند های مناسب از کیفیت سی دی مورد نظر که به صورت آنلاین می خریم اطمینان پیدا کنیم. از برند های معتبر سی دی خام در بازار ایران می توان به PRINCO ،KODAK ،TDK ،DataLife ،FINAL و… اشاره کرد.