جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات لپ تاپ و یا استعلام کالاهای مشابه با شماره تلفن 021-86037824 (بخش فروش قطعات لپ تاپ تکنوسان) یا شماره تلگرام 09918084208 در ارتباط باشید.

دی وی دی رایتر اکسترنال

امروزه بسیاری از لپ تاپ ها به دلیل کاهش ضخامت و اندازه، دیگر مانند گذشته از درایو نوری بهره نمی برند. این موضوع موجب می شود نتوانید به راحتی سی دی یا دی وی دی مورد نظرتان را در اپ تاپ استفاده کنید. اما به کمک درایو نوری اکسترنال یا دی وی دی رایتر اکسترنال لپ تاپ و درایو Bue-Ray می توانید به سادگی هر نوع دیسک نوری را در لپ تاپ خود اجرا کنید.

درایو نوری چیست؟

درایو نوری یا optical Drive سخت افزاری است که امکان نوشتن و خواندن اطلاعات از روی انواع DVD و CD را برای شما فراهم میکند. این نوع درایو از پرکاربردترین درایوهای مورد استفاده است. اندازه و شکل این درایو مشابه یک کتاب ولی با ضخامت بیشتر است. LG، Memortex، NEC و ایسوس از جمله شرکت های معروف سازنده درایو نوری هستند. روی این درایوها دکمه ای برای باز و بسته شدن آن وجود دارد. نوع دیگری از درایوهای نوری، درایوهای نوری مکشی هستند. این نوع درایوها دکمه ندارند و دیسک را بصورت مکشی به داخل می برند.

درایوهای نوری به دو صورت اکسترنال و اینترنال موجود هستند. درایو نوری اکسترنال مانند هارد به دستگاه شما معمولا از طریق USB متصل می شود و امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی CD و DVD را فراهم میکند.

مشکلات رایج درایو نوری

شناسایی نکردن CD یا DVD: این مشکل به دو دلیل بروز میک ند: آلودگی لنز یا کند چرخیدن موتور گرداننده. که البته در بیشتر مواقع دلیل دوم مطرح است. مکانیسم کاری درایو نوری یا DVD رایتر به گونه ای است که CD یا DVD بایستی با سرعت مشخصی بچرخد تا لنز بتواند اطلاعات روی آن را بخواند و اگر به هر دلیلی موتور قادر به تأمین این سرعت نباشد، کار دی وی دی رایتر با مشکل روبرو خواهد شد.

باز نشدن درب درایو: اصلی ترین دلایل باز نشدن درب درایو نوری از کار افتادن موتور و شل شدن تسمه آن است. شستن و یا تعویض موتور می تواند این مشکل را رفع کند ولی در صورتی که تسمه شل باشد لازم است آن را تعویض کنید. لازم به ذکر است که به دلیل پلاستیکی بودن این تسمه، به مرور زمان چرب و یا شل می شود که هر دو مورد بر روی عملکرد درب درایو تأثیرگذار است.

باز شدن و فورا بسته شدن درب درایو نوری: این مشکل می تواند منشأ نرم افزاری یا سخت افزاری داشته باشد که دلایل سخت افزاری آن محتمل تر هستند. دو پلاک کوچک در اطراف موتور تعبیه شده اند که شستن آنها اغلب می تواند مشکل را حل کند.

عدم شناسایی دی وی دی رایتر لپ تاپ یا درایو نوری اکسترنال: این مشکل اغلب به برق رسانی دستگاه مربوط است که باید توجه داشت که هر دو پورت آن متصل شده باشند. در برخی از موارد وجود ایراد یا قطعی در کابل درایو نوری اکسترنال نیز سبب بروز این مشکل می شود.

درایو Blue-Ray

این نوع از درایوها برای خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های Blue-Ray کاربرد دارند. Blue-Ray پیشرفته ترین دیسک برای ذخیره اطلاعات است. تفاوت Blue-Ray و DVD در دقت اطلاعات صوت و تصویر است که در Blue-Ray بالاتر است.