جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات لپ تاپ و یا استعلام کالاهای مشابه با شماره تلفن 021-86037824 (بخش فروش قطعات لپ تاپ تکنوسان) یا شماره تلگرام 09918084208 در ارتباط باشید.

کیبورد لپ تاپ

کیبورد (Keybord) یا صفحه کلید سخت افزاری ست که از آن برای تعامل با کامپیوتر استفاده می شود. دکمه های کیبورد مطابق استاندارد خاصی در کنار هم قرار گرفته اند و با فشردن هر دکمه اطلاعات مربوط به نماد آن دکمه شامل حروف الفبا، اعداد یا علایم خاص بر روی صفحه نقش می بندد. یکی از مهمترین اجزای لپ تاپ، کیبورد لپ تاپ است.

علت خرابی کیبورد لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که در استفاده از لپ تاپ ممکن است با آن برخورد کنید، کار نکردن کیبورد است. بدیهی است که در مواردی که کیبورد لپ تاپی کار نمی کند، ارتباط میان کاربر و دستگاه کاهش می یابد و کار کردن با لپ تاپ دشوار می شود. نکته مهم این است که مشکل کیبورد به درستی تشخیص داده شود و مشخص شود که خرابی آن ناشی از ایرادات سخت افزاری است یا نرم افزاری.

مشکلات نرم افزاری کار نکردن کیبورد

غیرفعال شدن کیبورد لپتاپ: ممکن است کیبورد دستگاه شما خراب نشده باشد بلکه فقط غیرفعال شده باشد. برای فعال کردن آن به مدت 10 ثانیه دکمه Shift سمت راست کیبورد خود را فشار دهید و در باکس باز شده بر روی گزینه yes کلیک کنید تا کیبورد شما فعال شود.

اشکالات نرم افزاری: در صورتی که مشکل کیبورد لپتاپ شما سخت افزاری نیست، می توانید با مراجعه به تنظیمات لپ تاپ، مشکل را برطرف کنید. وارد کنترل پنل شوید و بر روی USB Keyboard کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. حال در سربرگ Power Manager تیک گزینه Allow The copmputer to off this device to save power را بردارید.

بروزرسانی درایور صفحه کلید: بروزرسانی نکردن درایو کیبورد می تواند باعث از کارافتادن کیبورد لپ تاپ شما شده باشد. برای بروزرسانی درایو کیبورد لپتاپ خود میتوانید از کنترل پنل وارد System and security شده و سپس وارد بخش system شوید و با پیدا کردن درایو سخت افزاری لپ تاپ خود آن را بروزرسانی کنید. در صورتی که مشکل حل نشد، لپ تاپ خود را ری استارت کنید.

اشکالات سخت افزاری

ریختن مایعات بر روی کیبورد: شایع ترین دلیل خرابی کیبورد ریختن مایعات بر روی آن است زیرا ممکن است در اثر این اتفاق برد یا آی سی یا دیگر قطعات تعبیه شده زیر دکمه های آن بسوزد و عملکرد آن را مختل کند.

تمام شدن یا کثیف شدن خاصیت گرافیتی دکمه کیبورد: در کیبورد ماده ای به نام گرافیت باعث برقراری جریان مدار میشود. در گذر زمان ممکن است این مواد خاصیت خود را از دست داده و به درستی کار نکنند.

گیرکردن خرده زباله زیر دکمه های کیبرد: در صورتی که خرده زباله ها زیر کیبورد جمع شوند، به مرور زمان خرده زباله ها اجازه ی عملکرد صحیح را به کیبورد نمی دهند.

علاوه بر این، عواملی مانند ضربه محکم به کیبورد لپتاپ، شکستن و … نیز می تواند منجر به خراب شدن کیبورد لپ تاپ شما شده و نیاز داشته باشید که آن را تعمیر یا تعوض کنید. تعویض راه حل مطمئنی برای رفع مشکل خرابی کیبورد به حساب می آید، البته اگر مشکل نرم افزاری نباشد. همچنین امکان تعمیر کیبورد لپ تاپ هم وجود دارد ولیکن اغلب تعویض آن مقرون به صرفه تر است.