آچار چیست و انواع آن

آچار وسیله ای برای باز و بسته کردن پیچ و مهره می باشد که با توجه به ساختار و شکل ظاهری پیچ و مهره به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود.آچارها از یک دسته بلند که وظیفه ایجاد گشتاور بر روی پیچ یا مهره را دارد ساخته شده اند که هرچه طول دسته بلندتر باشد نیرویی که آچار به پیج یا مهره وارد می کند بیشتر است. سیستم اندازه گیری آچارها بر حسب میلی متر یا اینچ می باشد.

آچار فرانسه، آچار بکس، آچار آلن، آچار جغجغه ای، آچار رینگی و تخت، آچار شبکه، آچار شمع خودرو و آچار پانچ تنها نمونه هایی از پرکاربردترین آچار های مصرفی می باشند. البته انواع دیگری از آچارهای تخصصی در صنایع گوناگون نیز وجود دارد که صرفا در همان صنعت استفاده می شود و هزینه های بالایی دارد.

معمولا آچارها از جنس کروم-وانادیوم ساخته می شوند، چرا که پوشش کروم مانع زنگ زدگی سطح آچار می شود. البته در صنعت، بیشتر ابزارها برای استقامت بیشتر از جنس فولاد ساخته می شوند.

در ادامه به معرفی تعدادی از آچارهای پرمصرف خانگی و کارگاهی می پردازیم.

آچار فرانسه

یکی از پرکاربرد ترین ابزارآلات دستی خانگی و صنعتی که از دسته، فک ثابت، فک متحرک و پیچ تنظیم ساخته شده است. آچار فرانسه برخلاف اسم آن توسط یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد کلابرن ساخته شد و برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های چهارگوش و شش گوش از آن استفاده می شود. در واقع آچار فرانسه یک آچار تخت متحرک است که سایز آن به اندازه باز شدن فک متغیر است.

آچار فرانسه در دو نوع خانگی معمولا از جنس کروم-وانادیم و نوع صنعتی معمولا از جنس فولاد تولید می شود.

کاربرد آچار فرانسه و ضرورت استفاده از آن

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که با وجود آچارهای مختلف چه نیازی به آچار فرانسه می باشد؟

برای یک تعمیرکار خودرو که دائما با سایزهای مختلف پیچ و مهره در ارتباط است داشتن ست آچارهای تخت و رینگی یک نیاز محسوب می شود، ولی برای مصارف خانگی که شاید در ماه 2 یا 3 بار نیاز به داشتن آچار برای باز کردن پیچ و مهره داشته باشید تهیه ست آچار هزینه بیهوده ای باشد، چرا که با یک آچار فرانسه می توانید تمام سایز هایی که در بازه دهانه آن هست را باز و بسته کنید.

در استفاده از آچار فرانسه حتما به نکات زیر دقت فرمایید:

  • دهانه آچار با پیچ و مهره به خوبی چفت شده باشد ، چرا که اگر به درستی قرار نگرفته باشد باعث خردگی پیچ و مهره می شود.
  • از آچار فرانسه برای باز و بسته کردن پیچ های برنجی و برنزی استفاده نکنید، چرا که جنس این پیچ ومهره ها نرم بوده و باعث سایش جداره های بیرونی آن می شود.
  • هر 3 ماه یکبار قسمت پیچ تنظیم کننده کننده را روغن کاری کنید.

آچار بکس و کاربرد آن

یکی از ابزارآلات دستی ویژه برای مواقعی که امکان چرخاندن دسته آچار وجود ندارد یا اینکه دسته آچار یک دور کامل نمی زند. آچار بکس از یک دسته و یک سری تشکیل شده است که به سری آن اصطلاحا بکس می گویند. اما ویژگی دیگر آچار بکس قدرت بالای آن است، چرا که سطح زیادی از گل پیچ را در برگرفته و مانع از چرخش  یا لغزش بین پیچ و آچار می شود.

بکس ها در دو نوع دستی و فشار قوی تولید می شوند که :

  • بکس دستی : به رنگ سفید بوده و از آلیاژ کروم- وانادیوم ساخته شده است و مناسب دسته های جغجغه ای می باشد.
  • بکس فشار قوی : به رنگ سیاه بوده و آز آلیاژ کروم-مولبیدن یا فولاد ساخته شده است و مناسب پمپ های بادی یا برقی می باشد.

در یک دسته بندی دیگر بکس ها به دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه دسته بندی می شوند. از نوع پایه بلند برای باز و بسته کردن پیچ و مهره هایی که در عمق بیشتری قرار دارند استفاده می شود.

قیمت آچار بکس به تعداد سری ها، رابط ها و دسته های موجود در جعبه آن بستگی دارد. شما عزیزان می توانید در هر لحظه با مراجعه به فروشگاه اینترنتی تکنوسان از قیمت آچار مطلع شوید و به صورت عمده یا تکی خرید نمایید.