لوازم روانکاری

به کلیه لوازمی که برای انتقال روان کننده ها مانند روغن، گریس و… تعبیه شده اند، لوازم روان کاری می گویند. حتما برای شما هم پیش آمده که لولا درب منزلتان بر اثر خشکی صدا دهد، یا اینکه اگر از کولر آبی استفاده می کنید صدای تق تق یاتاقان کولر را از دریچه آن بشنوید. خب برای حل این مشکل و مشکلات از این قبیل ما به روان کننده ها نیاز داریم.

مثلا راه حل رفع صدای لولای درب کمی روغن و راه حل رفع صدای یاتاقان کولر کمی گریس می باشد. روان کننده ها علاوه بر اینکه آلودگی ها و چربی های روی سطح را تا حد زیادی از بین می برند بلکه از زنگ زدگی و سولفات کردن جلوگیری می کنند. حال ما برای نگهداری و انتقال این مواد روانکاری به وسایل و ابزارآلاتی نیاز داریم که به آن ها لوازم روانکاری می گویند. مانند روغن دان، گریس پمپ، اسپری روان کننده و …

روغن دان و قطعات آن

وسیله ای است که از یک مخزن دسته دار، نازل و شلنگ تشکیل شده است. جنس بدنه روغن دان ها اغلب فلزی بوده ولی گاها از بدنه پلاستیکی فشرده نیز استفاده می کنند. مهمترین مسئله در این بین نشتی نداشتن مخزن روغن دان می باشد. جنس لوله روغن دان هم از پلاستیک شیلنگی است که قابلیت خم شدن و ارتجاعی دارد. همچنین در نمونه های قدیمی تر از یک لوله فلزی ثابت به عنوان لوله روغن دان استفاده می شد، ذکر این نکته که برخی از روغن دان ها اصلا لوله ندارند نیز حائز اهمیت است.

روغن دان ها اغلب در حجم های 200، 300 و 500 سی سی تولید می شوند. یک روغن دان می تواند در یک جعبه ابزار خانگی یا یک کارگاه باشد. چرا که استفاده از روغن روانکاری در همه جا احساس می شود.

اجزا و قطعات روغن دان که شامل پمپ روغن کش هم می شود به شدت به آلودگی های داخل روغن بویژه اگر خرده مواد جامد داخل آن باشد، حساس است. به این دلیل که این تکه های مواد جامد در داخل پمپ روغن کش رسوب کرده و مانع از بالا آمدن روغن می شود. پس بهتر است در هنگام روغن ریزی درون روغن دان از یک پارچه توری یا یک آبکش ریز یا چیزی شبیه چایی صاف کن استفاده کنیم تا از ورود آلودگی ها به داخل روغن دان جلوگیری کنیم.

قیمت روغن دان و کلیه لوازم روانکاری را شما عزیزان می توانید از طریق صفحه لوازم روغنکاری تکنوسان ببینید و پس از بررسی مشخصات فنی و مقایسه قیمت ها، محصول مورد نظر خود را به صورت آنلاین سفارش دهید. دقت فرمایید که برای همکاران عزیز این قابلیت ارائه شده است که با ثبت نام در سایت و احراز هویت همکاریشان بتوانند قیمت های خرید عمده (قیمت همکاری) همه کالا ها بویژه لوازم روانکاری را ببینند.

گریس پمپ؛ انواع آن

یکی دیگر از ابزار آلات روانکاری که برای تزریق گریس در داخل قطعات فلزی که درگیر اصطکاک می باشند، ساخته شده است. البته گریس پمپ هم انواع زیادی دارد. ولی نوع دستی آن مناسب روانکاری های کم حجم می باشد. ویژگی اصلی گریس کاری جلوگیری از اکسیداسیون قطعات فلزی، کاهش چشمگیر میزان اصطکاک ، پایین آمدن دما و در نهایت افزایش طول عمر دستگاه های صنعتی می باشد.

  • گریس پمپ دستی کوچک (گریس پمپ کلتی): این دستگاه از یک مخزن کوچک و یک پمپ دستی تفنگی بر روی آن تعبیه شده است.
  • گریس پمپ دستی پنوماتیک: مزیت این گریس پمپ اعمال فشار قوی در حین خروج از شلنگ دستگاه می باشد.
  • گریس پمپ دستی شارژی (گریس پمپ دستی باطری خور): یکی دیگر از گریس پمپ های فشار قوی که همانطور که از نام آن پیداست برقی بوده و بوسیله باتری شارژی کار می کند و در عین حال سرعت خوبی در گریس کاری دارد و در گریس کاری های حجم زیاد مانع خستگی اپراتور می شود.
  • گریس پمپ دستی سطلی: یک مخزن بزرگ به همراه یک اهرم فشاری برای پمپ کردن گریس داخل مخزن که برای گریس کاری های با حجم بالا استفاده می شود.