اره

اره وسیله ای است که از یک سطح تکیه گاه و یک تیغه جهت برش اجسام تشکیل شده است. و بر اساس نوع تیغه و شکل و جهت برش به دسته های زیر تقسیم بندی می شود.

اره دستی؛ اره چوب بر نجاری

یکی از ساده ترین انواع اره که از یک دسته چوبی و یک تیغه با دندانه های بزرگ تشکیل شده است. از این اره معمولا برای برش چوب خام و ایجاد شکاف بر روی چوب استفاده می شود. در هنگام کار با اره دستی از اعمال نیروی بیش از حد به آن بپرهیزید چرا که ممکن است تیغه آن تاب برداشته و بشکند.

اره آهن بر؛ کمان اره آهن بر دستی

کمان اره آهن بر دستی که از یک دستگیره و یک کلاف فلزی که دور تیغه آن را احاطه کرده است، تشکیل شده است. تیغه آن نازک و دارای دندانه های ریز به تعداد بالا می باشد. همچنین تیغه قابلیت تعویض را دارد. در هنگام تعویض تیغه باید به این نکته توجه کنیم که دندانه های تیغه رو به جلو باشند تا در هنگام اره کردن، براده های آن به سمت جلو پرتاب شوند.

اره آهن بر در مقایسه با اره دستی چوب بر، دقت و امکان کنترل بالاتری دارد، ولی در عوض سرعت بریدن و طول برش آن کمتر است.

از این اره برای برش فلزات مانند لوله ها و همچنین اجسام با جنس PVC استفاده می شود.

با توجه به اینکه اره آهن بر معمولا برای برش اجسام سخت انجام می شود، حتما باید به نکات زیر در هنگام خرید دقت کنید:

  • دسته کمان اره ارگونومیک باشد و جنس آن به نحوی باشد که از ایجاد اصطکاک وسر خوردن دست بر روی آن جلوگیری شود.
  • تیغه اره را مناسب با جنس شی ای که قصد برش آن را دارید انتخاب کنید، برای اجسام سخت تیغه های ریز و برای اجسام نرم تیغه های درشت تر.

عمده دلایلی که موجب شکسته شدن تیغه کمان اره آهن بر می شود:

  • عدم انتخاب درست تیغه با جنس جسمی که قصد برش آن را داریم
  • وارد کردن نیروی بیش از اندازه به اره
  • تاب برداشتن و پیچش تیغه
  • سرعت بیش از حد برشکاری
  • شل بودن تیغه و یا محکم بستن گیره

اره مویی

یکی از انواع اره های دستی و هم شکل با اره آهن بر با این تفاوت که تیغه آن کوتاه و نازکتر بوده و کلاف دور آن به شکل U می باشد. از این اره برای برش گوشه های داخلی استفاده می شود.

اره عمود بر؛ اره ای جهت برش منحنی

یکی از انواع اره های برقی است که برای برش به صورت زاویه دار و به ویژه منحنی استفاده می شود. به دلیل اینکه پایه این اره بر روی سطحی که قصد برش آن را داریم قرار می گیرد و دور تیغه را کاملا احاطه می کند، بسیار ایمن بوده و خطر اصابت دست با تیغه را کاهش می دهد. دندانه های تیغه اره عمود بر برحسب استاندارد رو به بالا می باشد.

اره گرد بر؛ جایگزین مناسب اره میزی

اره ای شامل یک تیغه گرد به همراه روکش و یک پایه که بر روی سطح قرار می گیرد. از این اره جهت برش خطوط صاف استفاده می شود. عمق برش با توجه به ارتفاع تیغه از پایه تنظیم می شود. اره گردبر برای بریدن انواع چوب ، صفحات فوم سخت و حتی بتن به کار می رود. کار با این اره نیاز به مهارت خاصی دارد و حتما قبل از استفاده از آن باید آموزش ببینید.

اره فارسی بر

یکی از ابزارهای مورد علاقه برای کابینت کارها می باشد. این ابزار با پایه چرخشی علاوه بر برش صاف، برش زاویه دار و کج را نیز انجام می دهد. از این ابزار برای بریدن گوشه های کار می توان استفاده کرد. اره فارسی بر از یک پایه سنگین که عموما بر روی زمین یا میز قرار می گیرد تشکیل شده است که زیر پایه یک دستگیره بر روی یک صفحه مدرج تعبیه شده است که میزان زاویه برش را با شی مورد نظر تنظیم می کند. همچنین تیغه آن برای محافظت از پرتاب براده درون یک قاب قرار گرفته است.

اره زنجیری؛ اصطلاحا اره برقی

اره زنجیری که معمولا با عنوان اره برقی هم شناخته می شود، از یک زنجیر که حول یک محور می چرخد تشکیل شده است. از این اره می توان برای قطع کردن شاخه و حتی تنه درختان استفاده کرد. برخلاف تصور تعداد زیادی از این اره ها با سوخت فسیلی مثل بنزین و گازوئیل کار می کنند. این اره ها با توجه به قدرت زیادی که دارند خیلی خطرناک هستند و با توجه به نیروی زیاد پیشرانه احتمال برگشتن به سمت شما را دارند. پس قبل از استفاده از آن حتما دفترچه راهنمای آن را بخوانید، از تجهیزات ایمنی استفاده کنید و مطمئن شوید که نیروی لازم برای کار با این اره ها را دارید.

در پایان ذکر این نکته لازم است که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع اره می توانید با کلیک بر روی اره تکنوسان وارد صفحه اره فروشگاه اینترنتی تکنوسان شده و پس از بررسی مشخصات محصول نسبت به خرید بهترین اره با ارزانترین قیمت ها اقدام نمایید.